close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 17 maja 2017

  W ramach Europejskiego Festiwalu Filmowego w Wietnamie można będzie zobaczyć Danutę Szaflarską, wybitną polską aktorkę, w filmie „Pora umierać”. Danuta Szaflarska zmarła 19 lutego 2017 roku mając 102 lata. Była jedną z najlepszych polskich aktorek, legendą polskiej kinematografii.

  Danuta Szaflarska urodziła się w 1915 roku, w czasie I wojny światowej. Karierę aktorską, rozpoczętą we wrześniu 1939, zakończyła w listopadzie 2016, w wieku 101 lat. Zagrała ponad 80 ról teatralnych oraz ponad 100 ról filmowych, występowała w słuchowiskach radiowych. Wybierała różne role, zarówno współczesne, jak i historyczne. Była najdłużej pracującą i żyjącą polską aktorką. Zagrała w filmach takich jak: Zakazane piosenki (1946), Skarb (1948), Pożegnanie z Marią (1991), Diabły, diabły (1991), Pora umierać (2007), Inny świat (2012). Zarówno krytycy, jak i widzowie, cenili jej osobowość i temperament. Była wielokrotnie odznaczana i nagradzana.

   

  Była niezwykłą osobowością i niezwykłym człowiekiem.

  „Ludzie często mnie pytają, co robić, aby tak długo żyć? Nie wiem. Ja niczego specjalnego nie robię. Po prostu kocham życie we wszystkich jego barwach, odcieniach i cieniach. Życie jest cudem. Zawsze” – odpowiadała Szaflarska w wywiadach pytania o jej przepis na długowieczność.

   

  W ramach Europejskiego Festiwalu Filmowego widzowie będą mogli zobaczyć film „Pora umierać” w reż. Doroty Kędzierzawskiej. Motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu jest tematyka tolerancji i szacunku. „Pora umierać” to utrzymana w nostalgicznej, poetyckiej tonacji opowieść o starości, przemijaniu i samotności, o pragnieniu bycia potrzebnym aż do końca, o wierności zasadom i wartościom. O szacunku dla ludzi starszych.

   

  W filmie „Pora umierać” Danuta Szaflarska, 92-letnia wówczas dama, dała brawurowy popis umiejętności aktorskich. Za rolę w tym filmie aktorka otrzymała Orła - Polską Nagrodę Filmową. Film był doceniony na wielu międzynarodowych festiwalach a także na krajowych festiwalach i przeglądach filmowych.

   

  Pokazy filmu odbędą się w:

  Hanoi – 17 maja (środa) o godz. 18.00 (National Cinema Center: 87 Lang Ha Str.)

  Hanoi – 21 maja (niedziela) o godz. 20.00 (National Cinema Center: 87 Lang Ha Str.)

  HCMC – 22 maja (poniedziałek) o godz. 20.00 (CineStar Cinema: 271 Nguyen Trai, District 1)

  HCMC – 25 maja (czwartek) o godz. 18.00 (CineStar Cinema: 271 Nguyen Trai, District 1)

   

  Więcej informacji o pokazach i biletach na:  http://europedayvietnam.com/film/.

   

  Fot. KidFilm - materiały promocyjne filmu "Pora umierać".

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: