close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 27 września 2017

  Gra kryptologiczna Łamacze szyfrów (ang. Codebreakers) przygotowana przez Stowarzyszenie Kulturalno-Turystyczne VIATOR promuje pamięć o polskich matematykach, którzy złamali szyfr niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

  Projekt powstał w związku z przypadającą w tym roku 85 rocznicą złamania przez polski wywiad wojskowy kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

   

  Podczas II wojny światowej  Enigma była wykorzystywana głównie przez siły zbrojne oraz inne służby państwowe i wywiadowcze Niemiec, a także innych państw. Po raz pierwszy szyfrogramy zakodowane przy pomocy Enigmy udało się rozszyfrować polskim kryptologom w grudniu 1932 roku w Warszawie,  w Pałacu Saskim mieszczącym siedzibę Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Prace Polaków, głównie Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego pozwoliły na dalsze prace nad dekodowaniem szyfrów stale unowocześnianych maszyn Enigma najpierw w Polsce, a po wybuchu wojny we Francji i Wielkiej Brytanii.

   

  Dzięki udziałowi w grze Codebreakers.eu uczestnicy z całego świata mogą nie tylko dowiedzieć się o dokonaniach polskich matematyków i roli Polski w zwycięstwie w II wojnie światowej, poznać działania i wydarzenia, które miały znaczący wpływ na losy wojny, ale również dobrze się bawić i poczuć się specjalistą od łamania szyfrów.

   

  Gra ukaże się równolegle w języku polskim (Łamacze szyfrów) i angielskim (Codebreakers). Rejestracja zespołów już trwa!

  Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronach: www.lamaczeszyfrow.pl lub www.codebreakers.eu (wersja anglojęzyczna).

   

  Zachęcamy do udziału w grze!

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: