close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 25 września 2018

  Ambasada RP w Hanoi przypomina, że ruch drogowy w Wietnamie znacznie różni się od tego w Polsce. Na drogach dochodzi do wielu wypadków, w tym także śmiertelnych. Przestrzegamy zatem przed prowadzeniem motocykli i innych pojazdów bez ważnych uprawnień oraz odpowiedniego doświadczenia za kierownicą.

  Do prowadzenia najpopularniejszych w Wietnamie motocykli spalinowych o pojemności silnika od 50 do 175 cm3 na terytorium Wietnamu wymagane jest wietnamskie prawo jazdy kategorii A1 lub międzynarodowe prawo jazdy kategorii A (wystawione zgodnie z zapisami konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym).

   

  Prowadzenie motocykli jedynie na podstawie polskiego prawa jazdy kategorii B może narazić na poważne konsekwencje – w przypadku zatrzymania przez policję konieczne będzie uiszczenie mandatu (możliwa również konfiskata motocykla i zakaz dalszej podróży), w przypadku udziału w zdarzeniu drogowym wina może zostać przypisana osobie bez ważnego dokumentu, mimo bycia jedynie ofiarą tego zdarzenia. Dodatkowo w sytuacji, gdyby doszło do zdarzenia drogowego, w którym obywatel Polski będzie poszkodowany, wielu ubezpieczycieli zawiera w swoich umowach ubezpieczenia klauzule wyłączające odpowiedzialność, gdy poszkodowany prowadzi pojazd mechaniczny bez ważnych uprawnień. Dotyczy to także odpowiedzialności cywilnej za ewentualne spowodowanie wypadku lub urazu u innej osoby.  

   

  W sytuacji, gdy ktoś nie posiada ważnych uprawnień do prowadzenia pojazdu na terenie Wietnamu apelujemy o powstrzymanie się od kierowania motocyklem.

   

  Stosowanie się do powyższego, jak również zachowanie wyobraźni i zdrowego rozsądku pozwoli uniknąć nieszczęśliwych zdarzeń.

   

  Ambasada zachęca do rejestrowania swojej planowanej podróży do Wietnamu na stronie Odyseusz.msz.gov.pl.

   

  Więcej informacji na temat podróżowania po Wietnamie.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: