-
Współpraca dwustronna Ambasada Informacje konsularne
-
AKTUALNOŚCI
-
4 lipca 2017
Władze wietnamskie najwięcej zachorowań odnotowują w środkowej i południowej części kraju. Tym niemniej zagrożenie występuje na terenie całego kraju, także w dużych miastach – w stolicy, Hanoi.
Denga roznoszona jest przez komary Adeas Aegypti i Adeas Albopictus, często określane w Polsce jako "komary tygrysie" ze względu na zdobiące ich ciało białe paski. Największa aktywność odnotowywana jest w ciągu dnia, w szczególności w cieniu, a także w pochmurne dni. Owady te spotyka się najczęściej w pobliżu zbiorników wodnych, w tym niewielkich, ale również w domach – np. doniczce z kwiatami, otwartej butelce z wodą, umywalką lub odpływem wody.
Zakażenie wirusem dengi może przebiegać w sposób nieodczuwalny przez zakażonego lub prowadzić do wystąpienia ostrych objawów chorobowych, w tym zaburzeń krzepnięcia i krwotoków, szczególnie w przypadku ponownego zachorowania. Najczęstsze objawy przypominają objawy grypy – bóle mięśni, nagła gorączka, bóle głowy. Może również wystąpić wysypka. Okres od ukąszenia do wystąpienia objawów zazwyczaj wynosi od 3 dni do 2 tygodni, najczęściej między 4 a 7 dni. W przypadku podejrzenia zakażenia dengą nie należy stosować środków przeciwbólowych/przeciwgorączkowych powodujących zmniejszenie krzepliwości krwi (np. ibuprofen, kwas acetylosalicylowy).
Obecnie nie ma ogólnodostępnej szczepionki przeciwko tej chorobie. W związku z tym, podczas pobytu w Wietnamie należy zadbać szczególnie o profilaktykę przeciwko ugryzieniom komarów:
- stosować repelenty (zarówno na odkryte części ciała jak i na ubranie),
- w miarę możliwości ubierać się w strój z długimi rękawami, długimi nogawkami oraz butami zakrywającymi całą stopę,
- wskazane jest używanie moskitier, szczególnie w nocy.
/Fot. James Gathany, CDC (phil.cdc.gov)/
Drukuj
Podziel się treścią: