close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 20 maja 2019

  W dniach 15-19 maja odbył się Szósty Międzynarodowy Konkurs Chórów w Hoi An. Złoty medal zdobył Bielski Chór Kameralny pod batutą Beaty Borowskiej.

  Chór do zwycięstwa poprowadziła polska dyrygent Beata Borowska - doktor habilitowana sztuk muzycznych w Dyrygenturze, od 2004 pracuje jako adiunkt na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Sześciokrotnie zdobyła nagrodę dla najlepszego dyrygenta w ramach wielu konkursów międzynarodowych. Założycielka Bielskiego Chóru Kameralnego. Jest to 25-osobowe grono amatorów i pasjonatów muzyki chóralnej. Do osiągnięć chóru należą m.in.: II i III miejsce w IV Miedzynarodowym Konkursie Chóralnym w Stambule, złoty dyplom w IX Międzynarodowym Festiwalu Chórów Gaude Cantem im. Kazimierza Fobera, czy złoty medal podczas 40. Festiwalu Pieśni w Ołomuńcu. 19 maja do swojego dorobku dołączyli złoty medal w Międzynarodowym Konkursie Chórów w Hoi An. 

   

  Podczas wydarzenia krótkie przemówienie wygłosił pan Grzegorz Rybarski, pierwszy radca ds. ekonomicznych w Ambasadzie RP w Hanoi. W swoim krótkim wystąpieniu przypomniał jak ważną postacią dla Wietnamu i poszczególnych miast był Kazimierz Kwiatkowski, znany jako "Kazik".

   

  Kazimierz Kwiatkowski był architektem, konserwatorem zabytków i artystą. Mieszkał w Wietnamie przez 17 lat. Dzięki jego staraniom i wsparciu merytorycznemu, którego udzielił władzom wietnamskim, Zakazane Miasto w Hue, Hoi An i My Son zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W zamian za zasługi Kazika na rzecz Hoi An władze tego miasta ufundowały polskiemu architektowi pomnik, który stoi w centralnym miejscu głównej ulicy Starego Miasta. Jest to jedna z nielicznych osób spoza Wietnamu, której pamięć uczczono w ten sposób. Ponadto w 1999 w Hue odsłonięta została tablica pamiątkową ku czci Kwiatkowskiego również ufundowana przez władze wietnamskie.

   

  Kazimierz Kwiatkowski zmarł 19 marca 1997 roku. W Wietnamie był znany m.in. pod pseudonimem "Kazik", ale nazywano go również "Znachor". gdyż przypominał polskiego aktora - Jerzego Bińczyckiego, grającego główną rolę w filmie Jerzego Hoffmana o takim właśnie tytule. 

   

  Wszystkich zainteresowanych życiem i twórczością Kazimierza Kwiatkowskiego zapraszamy do zapoznania się z książką pt.: Kazimierz Kwiatkowski "Kazik". Książka do pobrania w angielskiej, polskiej i wietnamskiej wersji językowej znajduje się w linku poniżej:

  https://hanoi.msz.gov.pl/pl/wspolpraca_dwustronna/kultura/kazik/kazimierz_kwiatkowski__kazik__download_the_book

   

  20190517_150429_resized
  20190517_200945_resized

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: