close

  • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
  • POPRZEDNI AMBASADOROWIE

  • Nawiązanie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Wietnamem nastąpiło 4 lutego 1950 r. Tym niemniej już wcześniej bo w latach 1939-1945 w Hanoi i Sajgonie (z siedzibą w Hanoi) funkcjonowały Konsulaty Honorowe Rzeczypospolitej Polskiej.

     

    25 grudnia 1954 r. na ręce Prezydenta Demokratycznej Republiki Wietnamu - Ho Chi Minha - listy uwierzytelniające przekazał pierwszy ambasador Polski - Tomasz Piętka. Polska utrzymywała wówczas stosunki dyplomatyczne na szczeblu ambasad jedynie z Demokratyczną Republiką Wietnamu, często nazywaną Wietnamem Północnym (w odróżnieniu od Republiki Wietnamu - Wietnamu Południowego).

     

    Od otwarcia ambasady do dziś, placówka znajduje się pod tym samym adresem - 3 Chua Mot Cot w hanojskiej dzielnicy rządowej Ba Dinh.

     

    Lista przedstawicieli dyplomatycznych Polski w Demokratycznej Republice Wietnamu wraz z datami rozpoczęcia urzędowania:

     

    • Ambasador Tomasz Piętka, 25 grudnia 1954,
    • Chargé d’affaires ad interim Florian Ratajczak, sierpień 1957,
    • Chargé d’affaires ad interim Józef Kratko, maj 1958,
    • Ambasador Tadeusz Findziński, 3 lutego 1960,
    • Ambasador Jerzy Sedlecki, 13 czerwca 1963,
    • Ambasador Bogdan Wasilewski, 21 lutego 1967,
    • Ambasador Władysław Domagała, 8 czerwca 1971,
    • Ambasador Józef Puta, 28 sierpnia 1975,

    Po włączeniu Republiki Wietnamu do Demokratycznej Republiki Wietnamu (DRW) i powstaniu w ten sposób Socjalistycznej Republiki Wietnamu (SRW) w 1975 r., przyjęto zasadę ciągłości stosunków dyplomatycznych - SRW stało się bezpośrednim następcą prawnym DRW. W związku z powyższym Ambasador Józef Puta został pierwszym polskim ambasadorem w SRW. Poniżej lista polskich przedstawicieli dyplomatycznych w SRW wraz z datami rozpoczęcia urzędowania:

     

    • Ambasador Józef Puta, 2 lipca 1976,
    • Ambasador Jan Śliwiński, 4 stycznia 1979,
    • Ambasador Bronisław Musielak, 23 marca 1982,
    • Ambasador Marian Ejma-Multański, 14 października 1985,
    • Ambasador Stanisław Gębala, 27 września 1989,
    • Chargé d’affaires ad interim Mirosław Gajewski, 1 października 1993,
    • Ambasador Krzysztof Kocel, 21 lutego 1994,
    • Ambasador Wiesław Scholz, 3 grudnia 1997,
    • Ambasador Mirosław Gajewski, 10 lutego 2004,
    • Chargé d’affaires ad interim Janusz Bilski, 1 października 2009,
    • Ambasador Roman Iwaszkiewicz, 22 stycznia 2010,
    • Chargé d’affaires ad interim Jacek Kasprzyk, 1 sierpnia 2013,
    • Ambasador Barbara Szymanowska, 16 marca 2014,
    • Chargé d’affaires ad interim Szymon Wudarski, 1 lipca 2018.

     

     

    Tagi: ambasador

    Drukuj Drukuj Podziel się treścią: