close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • KRADZIEŻ DOKUMENTÓW - CO ROBIĆ?

 • Mądry Polak przed szkodą…

   

  Zrób kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem oraz strona z wietnamską wizą) jeszcze przed wyjazdem z kraju. Kiedy nie ma takiej konieczności, za granicą nie noś ze sobą paszportu, tylko kopię. Oryginał miej schowany w bezpiecznym miejscu – sejf lub depozyt hotelowy a nawet walizka z szyfrem/kłódką pozostawiona w pokoju są zwykle lepszym wyborem niż plecak, damska torebka, kieszeń lub „nerka” na pasku, które masz ze sobą na ulicy, na plaży, w taksówce.

   

  Ponadto, skan lub zdjęcie dokumentu oraz strony z wizą możesz trzymać na smartfonie, wysłać mailem komuś zaufanemu (np. rodzinie) lub zapisać na swoim koncie w internetowej chmurze. W wypadku utraty kserokopii lub urządzenia ją zawierającego masz wtedy dodatkową możliwość jej odzyskania.

   

  Uważaj na kieszonkowców i rabusiów. Na ulicy najczęściej wyróżniasz się spośród lokalnych mieszkańców, jesteś potencjalnie łatwiejszy do wytypowania na ofiarę rabunku. Złodzieje często też poruszają się na skuterach i zanim obrabowany zdąży się zorientować, co się stało, zwykle są już daleko. Nie pozostawiaj swoich kosztowności i dokumentów bez opieki. Unikaj tłumu, nie trzymaj portfela czy paszportu w tylnej kieszeni spodni – łatwo go stamtąd wyciągnąć, może również przypadkiem wypaść.

   

  Na okoliczność sytuacji kryzysowej, zanotuj adres i telefony Ambasady (Hanoi, 3 Chua Mot Cot, telefon w godzinach pracy: 0084 4 384 520 27). Alarmowy telefon dyżurny czynny jest całą dobę (0084 988 017 475). Nie służy jednak jako infolinia – jeżeli dzwonisz w sprawie, która nie jest nagła i nie wymagasz natychmiastowej pomocy, możesz zostać poproszony o rozłączenie się. Blokując tą linię być może uniemożliwiasz innym zgłoszenie nagłego wypadku. Miej na uwadze, że skrzynka e-mailowa ambasady obsługiwana jest w godzinach pracy placówki.  

   

  Przed wyjazdem upewnij się, że masz wykupione ubezpieczenie turystyczne i znasz warunki zapewnianej przez nie ochrony oraz sposób jej wykorzystania (numery telefonów pod które należy zgłaszać konieczność skorzystania z ubezpieczenia).

   

   

  …i po szkodzie

   

  Jeżeli jednak utracisz paszport , w pierwszej kolejności zgłoś fakt utraty lub kradzieży na lokalnym posterunku policji. Raport z policji będzie Ci potrzebny do wyrobienia nowego paszportu w polskim konsulacie. To kolejny krok – musisz pojawić się osobiście w Ambasadzie w Hanoi, gdzie złożysz wniosek o wydanie paszportu tymczasowego na powrót do kraju oraz otrzymasz dokument z informacjami dla wietnamskiego urzędu imigracyjnego w celu uzyskania wizy wyjazdowej.

   

  Udaj się do urzędu imigracyjnego z otrzymanym z Ambasady paszportem tymczasowym, dokumentem przewodnim oraz protokołem z policji w celu wydania nowej wizy. Zwykle niezbędna jest wizyta bezpośrednio w urzędzie (adresy urzędów w podziale na miasta na dole strony) oraz konieczność oczekiwania na wydanie wizy (może to trwać nawet 5 dni). Koszt wydania takiej wizy to od 25 USD (za 3-miesięczną wizę jednokrotnego wjazdu) do 135 USD za wizę na 6-12 miesięcy wielokrotnego wjazdu). Brak ważnej wizy w paszporcie może być również powodem trudności w przypadku zatrzymania przez policję lub inne wietnamskie organy państwowe. W sytuacjach nadzwyczajnych, niekiedy jest możliwe uzyskanie wizy na lotnisku, jest to jednak trudne i grozi spóźnieniem się na samolot, a w konsekwencji nawet koniecznością pozostania w Wietnamie przez kilka dodatkowych dni, w oczekiwaniu na jej wyrobienie. Weź pod uwagę, że bez załatwienia formalności wizowych nie zostaniesz wypuszczony z Wietnamu.

   

  Jeśli paszport to nie wszystko, co straciłeś

   

  Dowód osobisty

   

  W celu formalnego złożenia zawiadomienia o utracie dowodu osobistego najlepiej jest osobiście stawić się w Ambasadzie. Zgłoszenie można również wysłać pocztą lub faksem. Wniosek można pobrać tutaj. Po weryfikacji tożsamości, i zarejestrowaniu protokołu otrzymanego z policji otrzymasz zaświadczenie o utracie dowodu osobistego, ważnego do czasu wydania nowego dokumentu. W dalszej kolejności powiadomimy o tym fakcie urząd, który wydał dowód osobisty, w celu unieważnienia straconego dokumentu. Po powrocie do Polski będziesz musiał wystąpić niezwłocznie o wydanie nowego dokumentu do właściwego organu gminy.

   

  Po powrocie do Polski warto również zgłosić fakt utraty dowodu osobistego w swoim banku. Nawet jeśli nie masz konta bankowego istnieje możliwość, że ktoś wykorzysta w Polsce Twój dowód osobisty do oszustwa. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie www.dokumentyzastrzezone.pl.

   

  Prawo jazdy

   

  Niestety Ambasada nie pośredniczy w przyjmowaniu zgłoszeń o zagubieniu/kradzieży lub w wydawaniu dokumentu prawa jazdy. Powinieneś skontaktować się z organem w Polsce, który wydał ten dokument, w celu jego zastrzeżenia lub ubiegania się o dokument zastępczy.

   

  Pieniądze, karty kredytowe, bankomatowe 

   

  Jeżeli straciłeś całość posiadanych funduszy lub dostęp do posiadanych środków w postaci kart płatniczych, prawdopodobnie najszybszy sposób uzyskania gotówki to pośrednictwo Western Union w transferze środków z Polski, np. od rodziny lub przyjaciół. Co do zasady, placówki świadczące usługi przekazów gotówkowych z udziałem tego usługodawcy są dostępne na obszarze całego Wietnamu. Na stronie Western Union (www.westernunion.pl) znajdziesz lokalizację najbliższego punktu.

   

  Ambasada może również pośredniczyć w przekazaniu pieniędzy przez rodzinę. W takich okolicznościach, rodzina dokonuje wpłaty na rachunek bankowy MSZ w Polsce, a Ambasada po otrzymaniu stosownej informacji z centrali wypłaca Ci równowartość w walucie na miejscu. Miej na uwadze, że nie jest to procedura natychmiastowa i zwykle wymaga przynajmniej kilku dni dla realizacji.

  Pamiętaj aby zastrzec skradzione karty w swoim banku. Dla wielu banków dostępny jest jeden wspólny numer telefonu, pod którym można zastrzec karty: +48 828 828 828 – szczegóły na temat procedur znajdziesz na stronie www.zastrzegam.pl.

   

  Telefony, elektronika, biżuteria, przedmioty osobiste i inne

   

  Uwzględnij utracone przedmioty w zeznaniu składanym na policji. Może być to potrzebne, jeżeli będziesz starał się o wypłatę odszkodowania od swojego ubezpieczyciela. Ambasada nie pośredniczy w przyjmowaniu/przekazywaniu takich zgłoszeń.

   

   

  Adresy urzędów imigracyjnych w Wietnamie:

   

  Hanoi

  •Immigration Department Head Office (A18) in Hanoi

  At: 44-46 Tran Phu Street, Ba Dinh District, Hanoi

  Tel: (024) 38257941 / (024) 38264026

  Fax: (024) 38243287 / (024) 38243288

   

   

  Ho Chi Minh City

  •Immigration Department Head Office in Ho Chi Minh City

   At: 254 Nguyen Trai Street, District 1, Ho Chi Minh City

  Tel: (028) 39202300 / (028) 39200365 (pod tym numerem udzielane są informacje dla obcokrajowców).

   

  Danang

  •Immigration Department Head Office in Danang

   At: 7 Tran Quy Cap Street, Hai Chau District, Danang City

   Tel: (0236) 3860476

   

  /aktualizacja 16.08.2016 r./

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: